Opublikowano Dodaj komentarz

Gorzka czekolada na zdrowie!

Gorzka czekolad obniża podatność na stres, jest afrodyzjakiem, a także zawiera tryptofan, który pomaga wytwarzać w naszym ciele serotoninę, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności 🙂 Endorfiny oraz serotonina zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję, dlatego od czasu do czasu warto sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady 🙂

Już kilka kostek czekolady może poprawic humor oraz pobudzić mózg do intensywnej pracy. Czekolada o wysokiej zawartości kakao wpływa na poprawę koncentracji, polepsza pamięć, redukuje zmęczenie i senność

Zawiera wiele wartościowych składników, jak magnez, mangan potas czy żelazo. To także bogate źródło wielu witamin, min. B1, B2, B3 i witaminy młodości. Dzięki czemu spożywanie gorzkiej czekolady o wysokie zawartości kakao w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpłynąć na pracę mózgu, mięśni oraz układu krwionośnego. 

Ten słodki przysmak bogaty jest również w flawonoidy, które działają antywirusowo i przeciwzapalnie, co jesienią ma szczególne znaczenie 😊 Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym pomaga nie tylko w zwalczaniu infekcji, ale również przeciwdziała chorobom nowotworowym. Zawarta w czekoladzie teotrombina poprzez pobudzanie pracy nerek wykazuje lekkie działanie moczopędne, a fenyloetyloamina działająca jak afrodyzjak ma także swój udział przy łagodzeniu objawów kaca. 

Najnowsze badania wykazują także, że spożywanie gorzkiej czekolady może pomóc zapobiegać zachorowaniu na Alzhaimera, a zawarta w czekoladzie teobromina łagodzi napady uciążkiwego kaszlu. Gorzka czekolada zawiera również polifenole, które działają pozytywnie na serce – obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom.

Należy jednak pamiętać, że w czekoladzie znajduje się stosunkowo dużo tłuszczu oraz cukrów prostych, których nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości oraz cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *